بررسی زاویه چشم


بررسی زاویه چشم یا گونيوسکوپى همان مشاهده زاويه اتاق قدامى می باشد . پس از بى‌حس کردن چشم، در حالى‌که بيمار جلوى اسليت لامپ مى‌نشيند، گونيولنز را بر روى سطح چشم بيمار قرار مى‌دهند و زاويه اتاق قدامى رامشاهده مى‌کنند. زاویه اطاق قدامی بین قرنیه و عنبیه واقع شده است. به علت این که زاویه نور خارج شده از این ناحیه بیشتر از زاویه بحرانی می باشد، نوری که از این قسمت می آید از چشم خارج نمی شود. بنابراین امکان معاینه زاویه اطاق قدامی با دستگاه اسلیت لامپ به تنهایی وجود ندارد. به منظور بررسی زاویه از لنزهای مخصوصی به نام گونیولنز استفاده می شود. برای دیدن زاویه اطاقک قدامی چشم و به منظور شناسایی آنومالی های ظاهری آن، از گونیوسکوپی استفاده می شود.  در گونیوسکوپ از یک عدسی انعکاسی استفاده می شود که می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به کار برود. عدسی غیر مستقیم یک تصویر آینه ای از زاویه اطاقک قدامی طرف مقابل ایجاد می کند و تنها با استفاده از اسلیت لامپ قابل استفاده است. عدسی گونیوسکوپی مستقیم، یک تصویر مستقیم از زاویه و ساختمان های آن بوجود می آورد.

همانطور که با معاینات مرتب چشم توسط متخصص و جراح چشم میتوان به بسیاری بیماریها مثل آب مروارید ، آب سیاه و... پی برد، تنها با گونیوسکوپی میتوان به باز بودن یا بسته بودن زاویه پی برد و با توجه به شرایط بیمار جهت درمان برنامه ریزی کرد.

 

متخصص چشم پزشکی در معاینه زاویه چشم:


دکتر آرزو میرآفتابی متخصص چشم پزشکی ، فلوشیپ گلوکوم با داشتن سابقه درخشان در حوزه چشم پزشکی و عیوب انکساری چشم، در معاینه زاویه چشم نیز دارای مهارت و تجربه میباشد.همچنین لازم به ذکر است سایر خدمات ارائه شده توسط ایشان در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی قابل مشاهده میباشد.

 

 

مطالب مرتبط در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی:

- بررسی میدان بینایی

- گرفتن دید و تعیین شماره عینک

- جراحی لیزر چشم و اصلاح شماره چشم