معاینه ته چشم


معاینه ته چشم یا افتالموسکوپی عبارت است از ديدن قسمت خلفی چشم( پس از گشاد کردن مردمک). این امر مربوط به معاینه بخش پشتی چشم شامل  شبکیه، عصب بینایی و رگ‌های خونی چشم میشود. پزشک متخصص میتواند بدون گشاد کردن مردمک هم عصب بینایی را بررسی نماید  برای مثال گلوکوما یا آب سیاه، بیماریی است که در آن عصب بینایی به دلیل افزایش فشار چشم تخریب می شود و غالباٌ با معاینه ی چشمی  دقیق قابل شناسایی است ولی برای معاینه کامل شبکیه به خصوص قسمت های محیطی حتما نیاز به باز شدن مردمک میباشد.

معاینه ی چشمی توسط متخصص و جراح چشم می تواند علاوه بر معاینه ی چشم برای آب مروارید، اندازه گیری فشار چشم و ... ، به تشخیص و مرحله بندی بیماریهای مانند فشارخون بالاو دیابت کمک کند.

 

معاینه ته چشم چگونه انجام میشود ؟

این معاینه به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام میشود:

- افتالموسکوپی مستقیم:  دراين روش از افتالموسكوپ هاي قابل حمل و سبك استفاده مي شود. در اين روش بزرگنمايي 15 برابر است . بیمار با چشم مقابل خود بر روی یک هدف دور دست نگاه می کند و فرد معاینه کننده در ابتدا با تغییر درجات لنز، جزئیات شبکیه را به طور کاملاً واضح مشاهده می کند. چون عروق شبکیه همگی از دیسک منشا می گیرند، بنابراین با تعقیب هر کدام از شاخه های عروقی اصلی در جهت شاخه های اصلی به طرف منشا مشترک آن، می توان محل دیسک را پیدا کرد. در معاینه با افتالموسکوپ مستقیم، فرد معاینه کننده باید با چشم راست و دست راست خود چشم راست بیمار و با چشم و دست چپ خود چشم چپ بیمار را معاینه نماید. در حین معاینه، اطاق باید تاریک باشد و چشم بیمار و معاینه کننده در یک سطح قرار بگیرند. بیمار و معاینه کننده هر دو باید در وضعیت راحتی قرار داشته باشند و بطور طبیعی تنفس کنند. بیمار به موضوع هدف نگاه می کند و تشویق می شود تا هر دو چشم خود را بصورت باز و ثابت نگهدارد.  همچنین با تغییر دادن موضوع هدف بیمار، می توان قسمت محیطی شبکیه را نیز معاینه نمود. آخرین قسمت ته چشم که باید معاینه شود، لکه زرد (ماکولا) است. زیرا این قسمت حساس ترین قسمت چشم به نور است. 

 

- افتالموسکوپی غیر مستقیم: افتالموسکوپ غیرمستقیم به صورت یک لنز دستی کوچک به همراه وسیله‌ای است که دور سر پزشک معاینه‌کننده قرار می‌گیرد. این روش میدان دید وسیع‌تر و با جزئیات بیشتری را فراهم می‌کند. در مقایسه با افتالموسکوپی مستقیم، افتالموسکوپ غیرمستقیم تصویر با بزرگنمایی کمتر ولی در عوض با میدان بینایی بیشتر و دید سه بعدی فراهم می کند، در ضمن منبع نور در افتالموسکوپی غیرمستقیم درخشان تر است و امکان معاینه محیط شبکیه وجود دارد. میزان بزرگنمایی با افتالموسکوپ غیر مستقیم تقریبا ۳٫۵ برابر در مقایسه با افتالموسکوپ مستقیم (۱۵ برابر) می باشد.

 

دلایل انجام افتالموسکوپی :

افتالموسکوپی برای شناسایی بیماری‌های چشم و شرایطی که عروق خونی چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند شامل موارد زیر، استفاده می‌شود:

- دیابت

- گلوکوم (آب سیاه)

- فشار خون بالا

- از دست دادن بینایی در مرکز دید

- آسیب به عصب بینایی

- پارگی یا جدا شدگی شبکیه

- اختلالات عروقی شبکیه

- ملانوم چشم

- عفونت و التهاب‌های شبکیه

 

 

متخصص چشم پزشکی در معاینه ته چشم:


دکتر آرزو میرآفتابی متخصص چشم پزشکی در ایران با داشتن سابقه درخشان و انجام فعالتهای مختلف در حوزه چشم پزشکی و عیوب انکساری چشم، در معاینه ته چشم نیز دارای مهارت و تجربه میباشد.

 

مطالب مرتبط در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی:

- بررسی میدان بینایی

- بررسی زاویه چشم

- جراحی لیزر چشم و اصلاح شماره چشم