جراحی لیزر چشم و اصلاح شماره چشم


جراحی لیزر چشم عملی کوتاه و بدون بیهوشی است .شاید افرادی که عینکی نیستند و مشکلات چشمی ندارند ، نتوانند مشکلات افراد عینکی را درک کنند و شاید برایشان عجیب باشد که کسی فقط برای اینکه از عینک استفاده نکند راضی شود عمل جراحی را انتخاب کند و سختی های بعد از آن را با جان و دل پذیرا باشد . اما باید گفت که مشکلات افراد عینکی فراتر از این حرفاست و بعضی موارد آستانه تحمل کسی که برای چندین سال از عینک استفاده کرده به پایان میرسد . مشکلاتی مانند احتیاج به مراقبت به جهت جلوگیری از شکسته شدن عینک ، مشکلات عینک در هوای برفی و بارانی به جهت خیس شدن شیشه عینک ، از دست دادن اعتماد به نفس ، وابستگی زیاد به عینک از جمله مواردی است که به افراد انگیزه جراحی میدهد . شاید برخی افراد استفاده از لنز را توصیه کنند ولی شرایط استفاده از لنز نیز ها هم ساده نیست .

رعایت بهداشت زیاد از موارد مهم استفاده از لنز است . نحوه تمیز کردن و گذاشتن در چشم و بیرون آوردن از چشم بسیار مهم است . مسا له هزینه و همچنین پاره شدن لنز نیز وجود دارد . در نتیجه  افرادی که امکان فراهم اوردن شرایط لازم برای نگهداری لنز را ندارند میتوانند در صورت داشتن قرنیه خوب راه لیزری را انتخاب نمایند.

بهترین چشم پزشک و جراح لیزر چشم

آرزو میرآفتابی متخصص چشم پزشکی با داشتن سابقه درخشان در حوزه چشم پزشکی و همینطور انجام عمل های مختلف چشمی از جمله لیزر چشم توسط پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه ها توانسته محبوبیت و رضایت بیماران خود را جلب نماید .


اقدامات قبل از جراحی لیزر چشم


این عمل هم مانند همه عمل های جراحی دارای شرایطی است که اگر شخص آنها را داشته باشد میتواند عمل لیزر را انجام دهد . در ابتدا برای انجام این عمل سن باید بالای 21 باشد و نمره چشم نیز باید برای یک سال ثابت بوده باشد .
زمانی که شما تصمیم به عمل لیزر چشم گرفتید و موضوع را با پزشک مطرح نمایید بررسی های مختلفی بر روی چشم شما انجام میگیرد تا پزشک مطمئن شود که عمل لیزر برای شما مفید است .
اگر جز افرادی هستید که از لنز استفاده مینمایید ، بسیار مهم است که قبل از معاینه چشم و قبل از عمل لیزیک ، استفاده از لنزهای تماسی را برای مدتی متوقف کنید ( زمانی حدود دو هفته ). این امر به این دلیل است که استفاده طولانی از لنزهای تماسی می تواند به طور موقت باعث تغییر شکل قرنیه شود و پس از گذشت این مدت قرنیه به حالت قبلی خود برمیگردد .

 

جراحی لیزر برای چه کسانی انجام نمیشود ؟


این امکان وجود دارد که افرادی شرایط عمل لیزر چشم را نداشته باشند و کاندید مناسبی نباشند ، در این صورت میتوانند از راهکارهای جایگزین نظیر تعبیه لنز داخل چشمی یا تجویز عدسی های تماسی استفاده کنند . برای افرادی با شرایط ذیل عمل لیزر انجام نمیشود :
- اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید
- سیستم ایمنی ضعیف ناشی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا HIV
- خشکی مداوم چشم
- تغییرات اخیر در بینایی به دلیل مصرف برخی داروها ، تغییرات هورمونی ، بارداری ، شیردهی
- التهاب قرنیه ، اختلالات پلک ، صدمات چشم یا بیماری های چشمی مانند یووئیت ، تبخال سیمپلکس که در ناحیه چشم اثر می گذارد ، گلوکوم یا آب مروارید
- وجود دوربینی و آستیگماتیسم یا قوزک قرنیه
- وجود بیماری چشمی که باعث نازک شدن و برآمدگی قرنیه شود ، یا وجود سابقه خانوادگی شرایط مشابه
- دارا بودن دید کلی نسبتاً خوب
- نزدیک بینی شدید
- مردمک بسیار بزرگ یا قرنیه های نازک
- افرادی که ورزش های رزمی انجام میدهند . زیرا ممکن است با ضربات وارده به صورت به چشم و قرنیه نیز صدمه وارد شود .

 

جراحی لیزر چگونه است و چقدر طول میکشد ؟

جراحی لیزر چشم عملی کوتاه و بدون بیهوشی است .  عمل هر دو چشم همزمان و در یک روز انجام میشود . معمولا زمان رفتن بیمار به اتاق عمل و برگشتش حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد . عمل به این گونه است که چشم ها با استفاده از قطره‌های مخصوصی بی‌ حس می شوند . پس از گذشت چند دقیقه که قطره های بی حسی اثر خود را برچشم ها گذاشت ، پلک ها به وسیله دستگاه بهداشتی و مخصوصی باز نگه داشته میشوند تا از بسته شدن ناخودآگاه توسط بیمار جلوگیری شود . در ابتدا یک فلپ (لایه) نازک در قرنیه ایجاد می شود که امکان دستیابی به استرومای قرنیه به منظور اصلاح انحنای مربوطه را فراهم کند .

سپس از بیمار که کاملا هوشیار است ، خواسته میشود که به چراغ رنگی ‌ای که زیر دستگاه است نگاه کند و مسیر نور را با چشمانش دنبال کند . وظیفه این نور لیزر تغییر شکل بدون درد قرنیه می باشد . زمان تابش لیزر برای هر چشم بر حسب شماره در حد چند ثانیه است و ممکن است از 4 تا 20 ثانیه متفاوت باشد . بعد از این مرحله لایه نازک برداشته از روی قرنیه مجدد سرجای خود قرار میگیرد . بعد از اتمام مراحل عمل ، چشم توسط لنزی پوشیده میشود تا از آلوده شدن در امان باشد .
در نهایت معاینه ساده ای از چشم انجام میشود و شما میتوانید به همراه شخصی به منزل بروید .

عمل لیزر چشم

 

مراقبت های بعد از عمل لیزر چشم

مراقبت های بعد از عمل برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت مییاشد . اگر مراقبت به درستی انجام نشود در بعضی موارد شخص نتیجه خوبی نمیگیرد .

• حتما روز بعد از عمل به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا معاینات مخصوص روی چشمانتان انجام شود و از هر جهت خیالتان راحت شود .

• استفاده منظم از قطره ها و داروی تجویزی پزشک ؛ استفاده از قطره بسیار مهم میباشد زیرا از طریق آن چشم ضدعفونی شده و رطوبت آن کنترل میشود . استفاده از قطره چشم حدود دو ماه الزامی میباشد . خشک شدن چشم اصلا بعد از عمل مطلوب نمیباشد . برای افرادی که با توجه به شغل و شرایط زندگی زیاد با کامپیوتر و موبایل زیاد کار میکنند نباید استفاده از قطره چشم محدود به روزهای ابتدایی عمل باشد . استفاده زیاد از کامپیوتر یا موبایل و یا هر دستگاه دیگری که نور زیادی را مستقیم به چشم وارد کند باعث خشکی چشم میشود . پس در این مواقع نیاز است که هر چند وقت یک بار از قطره اشک مصنوعی استفاده شود .
• از مالیدن چشم خودداری نمائید تا باعث وارد شدن آسیب به قرنیه نشود .
• عدم آرایش چشم و اطراف چشم ؛ زیرا آلودگی را به چشم انتقال میدهد و باعث ایجاد عفونت میگردد . برای اطمینان از زمان مطمئن برای انجام آرایش ، حتما با پزشک خود مشورت نمائید .
• استفاده از عینک آفتابی استاندارد ؛ دوری از نور مستقیم خورشید بسیار مهم است زیرا در روزهای ابتدایی عمل لیزر ، نور مستقیم برای چشم مضر است . حتی در روزهای ابری استفاده از عینک آفتابی فراموش نشود . درست است که ما خورشید و نور آن را در نمیبینیم ولی در اصل وجود دارد و اثرات منفی خود را میگذارد .
• حتما برداشتن لنز محافظ که بعد از عمل روی چشم قرار گرفته ، توسط پزشک انجام شود .
• بلافاصله بعد از عمل رانندگی نکنید ؛ زیرا ممکن است در برخی افراد شفاف شدن دید چند روز طول بکشد . حتما زمان رانندگی را با پزشک خود بررسی نمائید

 

مطالب مرتبط در سایت چشم پزشکی دکتر میر آفتابی

جراحی آب سیاه

جراحی آب مروارید