اندازه گیری فشار چشم


اندازه گیری فشار چشم جز اموری است که انجام دوره ای آن بسیار اهمیت دارد . یک مایع به طور دایم در داخل چشم در حال ترشح است که وظیفه تغذیه بافت‌های چشم را به عهده دارد. این مایع همان‌طور که ترشح می‌شود از قسمت دیگری از چشم خارج می‌شود . وقتی این مایعی که دائما در حال ترشح است نتواند از جایی خارج شود باعث ایجاد فشار در چشم میشود . اگر فشار داخل چشم بدون درمان باقی بماند، در نهایت می توانند باعث مشکلات بینایی و منجر به بیماری های جدی چشم مثل گلوکوم (آب سیاه) شوند.
به طورکل انجام معاینات دوره ای چشم و گرفتن دید و تعیین شماره عینک توسط متخصص و جراح چشم دارای اهمیت بالایی است زیرا میتواند مشکلات چشمی را در همان مراحل اولیه کنترل کند مانند آب مروارید، آب سیاه ، مشکلات بینایی و ...


فشار بالای چشم چه علائمی دارد؟

 

افزایش فشار چشم در گلوکوم علائمی از قبیل درد چشم یا قرمزی چشم ندارد و شخص بیمار متوجه آن نمیشود . به همین دلیل است که معاینات دوره ای در این قبیل بیماری ها بسیار مهم است . در طول معاینه ، چشم پزشک فشار چشم را اندازه گیری کرده و آن را با وضعیت طبیعی مقایسه می کند. در نهایت فقط با معاینه میتوان به فشار چشم بالا پی برد. پس از 40 سالگی به دلیل تغییرات ساختاری در چشم ممکن است فشار چشم افزایش یابد. لذا توجه به این مساله پس از 40 سالگی اهمیت بسیاری دارد.

 

فشار طبیعی چشم چقدر است؟


فشار طبیعی چشم بین ۱۰ تا ۲۱ میلی متر جیوه است . اندازه گیری فشار چشم توسط پزشک متخصص با دستگاه مخصوص و با دقت بالا انجام میشود . ولی فشار چشم بیشتر از ۲۱ میلی متر جیوه در صورت تکرار فشار بالای چشم محسوب می شود و به بررسی های تخصصی نیاز دارد. ساعات روز ،میزان فعالیت و داروهای مصرفی بیمار بر روی فشارچشم تاثیر گذار هستند.

 

چه دلایلی باعث بالا رفتن فشار چشم می شود؟

 

• نگه داشتن نفس
• نواختن وسایل موسیقی بادی
• بستن سفت کراوات
• اختلالات هورمونی مانند thyroid eye disease
• سرفه شدید
• مصرف داروهای خاصی مانند کورتیکواستروئیدها
• داروهایی مانند Topiramate

 

درچه بیمارانی چک فشار چشم ضرورت دارد؟


دکتر میرافتابی عقیده دارد در صورت امکان باید فشار چشم همه بیماران مراجعه کننده از کودک تا بزرگسال چک شود ولی مسلما در بیماران با :
• myopia
• سابقه ضربه دیدن چشم
• داشتن سابقه خانوادگی فشار چشم یا اب سیاه
• تمام افراد بالای ۴۰ سال
• سابقه هر جراحی چشم این کار ضروری است.

 

آیا همه افرادی که فشار بالای چشمی دارند به گلوکوم مبتلا می شوند ؟


بااطمینان میتوان گفت گلوکوم (آب سیاه) از طریق بالا رفتن فشار چشم ایجاد میشود . اما نمیتوان ادعا کرد تمام افرادی که دارای فشار بالای داخل چشمی هستند حتماً به گلوکوم (آب سیاه) مبتلا می شوند .

 

فشار بالای چشم به چه روشهایی درمان میشود ؟

 

پس از انجام آزمایشات و معاینات مربوطه اولین راه و ساده ترین راه دارو درمانی با استفاده از قطره میباشد .پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار بهترین دارو را تجویز مینماید. درصورت عدم پاسخ دهی دارو ، عمل جراحی یا لیزرانجام میگیرد.

 

روش های کاهش فشار چشم


بهترین راه کاهش فشار چشم در صورت صلاحدید پزشک مصرف مرتب و منظم قطره های تجویز شده میباشد.

 

مصرف چه خوراکی هایی به کاهش فشار چشم کمک میکند ؟


هنوز نقش تغذیه در کاهش مستقیم فشار چشم ثابت نشده است ولی در این بیماران هم توصیه به تغذیه صحیح و مصرف مقادیر کافی سبزی و میوه و ورزش میشود.

 

متخصص چشم پزشکی در انجام اندازه گیری فشار چشم:


دکتر آرزو میرآفتابی فوق تخصص گلوکوم از آمریکا با داشتن سابقه درخشان و انجام فعالتهای مختلف در حوزه چشم پزشکی و عیوب انکساری چشم ، در انجام اندازه گیری فشار چشم نیز دارای مهارت و تجربه میباشد. همچنین لازم به ذکر است سایر خدمات ارائه شده توسط ایشان در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی قابل مشاهده میباشد.

 

 

مطالب مرتبط در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی:

گرفتن دید و تعیین شماره عینک

جراحی لیزر چشم و اصلاح شماره چشم

بررسی زاویه چشم