بررسی میدان بینایی


بررسی میدان بینایی به اعمالی جهت اندازه گیری میدان دید  بیمار گفته میشود . میدان بینایی به محدوده ای از فضا گفته می شود که با نگاه ثابت چشم در یک جهت، برای شخص قابل رویت است. کاربرد اصلی این تست برای تشخیص و پیگیری گلوکوم یا آب سیاه  است . همچنین به تشخیص انواع بیماری های اعصاب چشم و مسیرهای بینایی در مغز کمک می کند. وقتی جراح و متخصص چشم شما این تست را برای تان توصیه میکند،  به این معنی است که  می خواهد عملکرد  عصب چشم شما ومسیر ان را   بررسی نماید. در اصل، آزمایشات میدان دید به چشم پزشک کمک می کنند تا مشکلات چشمی، عصبی، یا مغزی را تشخیص دهند.شایعترین  این مشکلات عبارتند از:

- آب سیاه

- مشکلات شبکیه ( لایه ای از سلول که در پشت چشم قرار دارد)

- شرایط نورولوژیک( عصبی) دیگر از جمله تومورهای مغزی، ام اس و افزایش فشار داخل جمجمه

 

همانطور که معاینات منظم در بیماری های مختلف چشمی مثل فشار چشم ، آب مروارید و... اهمیت زیادی دارد،  توصیه میشود آزمایشات مربوط به بررسی میدان بینایی در فواصل منظم تکرار شود تا از ثابت ماندن میزان فقدان بینایی اطمینان حاصل شود .

 

روش های بررسی میدان بینایی :

 

این آزمون به سه روش انجام میشود که عبارتند از:

1.        Kinetic perimetry : نقاط نورانی درون نیمکره ناظر حرکت می کنند تا شخص آنها را ببیند.

2.        Static perimetry : موقعیت مکانی هر نقطه نورانی ثابت است و از ناظر خواسته شود چنانچه آن نقاط را می بیند یک دکمه مخصوص را فشار دهد.

3.       هامفری : متداولترین روش پریمتری تحلیلگر میدان دید خودکار است.  یکی از کار بردهای این بررسی در افرادی  است که به جهت بیماری روماتیسم یا لوپوس داروی «هیدروکسی کلروکین» مصرف می کنند (به دلیل احتمال رسوب کلروکین روی شبکیه) به طور منظم و عموماً در فواصل شش ماهه انجام می شود.

این آزمایش توسط دستگاه بزرگی به نام پریمتری انجام میشود . به این گونه که بیمار در مقابل دستگاه نشسته و یکی از چشمها به طور موقت بسته  میشود . از شخص خواسته میشود به هدف ثابتی که در دستگاه مشخص میشود خیره شود و از نگاه کردن به اطراف و یا چرخاندن سر خودداری کند . دستگاه به طور تصادفی نقاطی را نورانی میکند و زمانیکه بیمار این نقاط نورانی را مشاهده کرد باید دکمه مخصوص را بفشارد . استفاده از دستگاه های کامپیوتری دقت بالایی دارد  و قابل اعتماد خواهد بود.

 

دلایل اصلی کاهش دید محیطی:

 

آب سیاه
سکته ها یا انسدادهای چشمی
جداشدگی شبکیه
آسیب مغزی به علت ضربه، بیماری یا جراحت
آسیب عصبی مثل التهاب عصب اپتیک
تورم سرعصب اپتیک (Papilledema)
ضربات و صدمات (جراحت های سر)
 

رنج نرمال میدان بینایی :

 

میدان بینایی طبیعی در انسان دارای گستردگی حدود ۶۰ درجه بسمت بینی (یا به سمت داخل) و تا ۱۰۰ درجه در سمت دور از بینی (یا به سمت خارج) در محور بینایی افقی هر چشم، و نیز حدود ۶۰ درجه روبه ‌بالا و ۷۵ درجه روبه پایین در محور دید عمودی می‌باشد.

 

متخصص چشم پزشکی در بررسی میدان بینایی :

 

دکتر آرزو میرآفتابی فوق تخصص گلوکوم از آمریکا با داشتن سابقه درخشان و انجام فعالیتهای مختلف در حوزه چشم پزشکی و عیوب انکساری چشم ، در بررسی میدان بینایی نیز دارای مهارت و تجربه میباشد. همچنین لازم به ذکر است سایر خدمات ارائه شده توسط ایشان در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی قابل مشاهده میباشد.

 

 

مطالب مرتبط در سایت چشم پزشکی دکتر میرآفتابی:

گرفتن دید و تعیین شماره عینک

جراحی لیزر چشم و اصلاح شماره چشم

بررسی زاویه چشم